V dnešnej širokej škále rôznych druhov podlahovín je ťažké sa zorientovať a správne si vybrať ten který druh, podľa požadovaného účelu. O základných krokoch pred kúpou samotnej podlahoviny sme už písali, no teraz sa bližšie pozrieme na základné rozdelenie a výhody a nevýhody jednotlivých druhov´podlahovín.

Kým u drevených podláh sú okrem vizuálneho a pocitového vnímania rozhodujúcim faktorom  najmä fakt, že drevo je živý materiál, ktorý neustále pracuje. To znamená, že je náchylný na vodu, vlhkosť, po nejakom čase potrebuje údržbu a v prípade menších nehôd ako pád predmetu či pretečený kvetináč…je potrebné podlahu vyspraviť.

Výhody PVC (POLYVINYLCHLORID) podlahy sú nielen pružné a odolné, ale je to najmä  jednoduchý, cenovo dostupný a efektívny spôsob, ako vytvoriť snovú podlahovú zostavu. Sú odolné, rýchlo a ľahko sa inštalujú a najmä čistia. K dispozícii sú v mnohých farbách a prevedeniach, moderné i klasické, imitujúce dosky, parkety, terakotové dosky, kameň a dokonca aj kamennú podlahu.

Vinylová podlaha (LVT) je najnovšia generácia pružných podlahových krytín, ktorá v sebe rovnako ako PVC podlahoviny, spája v jednom výrobku atraktívny vzhľad dokonale imitujúci drevo či kameň a vlastnosti, vďaka ktorým nájde uplatnenie všade tam, kde sa vyžaduje nenáročnosť na údržbu, odolnosť voči vode a vlhkosti. Má dobré protišmykové vlastnosti, povrch veľmi odolný voči poškrabaniu a je vhodná na použitie v miestnostiach s podlahovým kúrením. Okrem klasickej metrážnej verzie sú na výber aj vinylové dielce, takže napr. v prípade imitácie dreva je autentickosť ešte lepšia.

Ďalším druhom pružnej podlahovej krytiny k vyššie uvedeným s chemickým zložením, je linoleum. Linoleum je krytina z prírodného materiálu. Obsahuje ľanový olej, korkovú drť alebo drevný prášok, živicu, farbivá  a plnivá (Ca, Si, S), prvky veľmi odolné a prirodzene antibakteriálne. Vyrába sa prevažne v roliach, možné však aj ako štvorce, prípadne laminátová podlaha s linoleovým povrchom.

Nevýhodou je, že na svetle však pomerne rýchlo mení farbu (v priebehu niekoľkých mesiacov, tá časť, ktorá je vystavená priamemu slnečnému žiareniu, zbledne a zožltne). Z tohoto dôvodu teda pomer cena kvalita sú zatiž málo využívané.

drevené podlahy

pvc podlahy
vinylové podlahy